Salı, Mart 26, 2013

‘Ergenekon, ilk darbeyi Bülent Ecevit’e planlamış’ (20 Mart 2013)

‘Ergenekon, ilk darbeyi Bülent Ecevit’e planlamış’

- İSTANBUL
Savcıların mütalaasına göre, Ergenekon terör örgütünün ‘hükümete yönelik darbeye teşebbüs ‘suçuyla ilgili faaliyetlerinin en başında 57’nci hükümetin Başbakanı Bülent Ecevit’in sağlık gerekçesi ile görevi bırakmasını sağlamak geliyor.

Mütalaanın, Ergenekon örgütünün darbe planı ve askeri müdahaleye zemin hazırlama faaliyetleriyle ilgili bölümün birinci maddesinde “2002 yılında hükümette bulunan Demokratik Sol Parti Genel Başkanı merhum başbakan Bülent Ecevit ve partisine yönelik yürütülen faaliyetler.” şeklinde yazıldı.

         Mütalaanın 48 sayfasında Ecevit’e yönelik müdahale detaylıca anlatıldı. Mütalaada, Mayıs 2002’den itibaren Ecevit’in sağlığı ile ilgili haberlerin yapılmaya başlandığı belirtildi. 4 Mayıs 2002’de Ecevit’in bağırsak iltihabı nedeniyle Ergenekon davası sanığı Mehmet Haberal’ın sahibi olduğu Başkent Hastanesi’ne kaldırıldığı kaydedildi. Temmuz 2002’de Emin Çölaşan’ın Hürriyet’te Ecevit’le ilgili “Ecevit’in başbakanlık yapamayacak durumda olduğu, evinde iyi beslenemediği, hatta yıkanmadığı, derisindeki lekelerin ve kabarmaların bakımsızlıktan kaynaklandığı” şeklinde köşe yazdığı hatırlatıldı. Daha sonra Ecevit’in koruma müdürü Recai Birgün’ün, Haberal’ın Ecevit’e kati sağlık raporu vermek istediğine dair verdiği bilgiler sıralandı. Mütalaada ayrıca, diğer sanıklardan Yalçın Küçük’ten elde edilen CD’deki belgede, “Öyle sanıyorum, Recep Erdoğan’ı derhal Haberal’a götürmek gerekiyor, Ecevit misali hastaneden kaçmaması için de Aytaç Paşa’nın jandarmalarından ikisini kapıya dikmek yerindedir. Bilemem, iş doktorluktur ve Erdoğan için ‘çalışamazlık’ raporu almak mümkündür.” ifadeleri de deliller arasında yer aldı. Bunun yanı sıra, dava sanıklarından Mahir Akkar ve ismi DSP Genel Başkanlığı’na getirilmesi bazı çevrelerce önerildiği tanıklarca sıkça telaffuz edilen Sinan Aygün’ün, 2002 yılında Ankara 16. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde Ecevit’e vasi tayin edilmesi için ayrı ayrı dava açtıklarına dikkat çekildi. Aygün’ün vasi tayin davasının, tam da Haberal’ın Ecevit’i muayene etmek için hastaneye çağırdığı 5 Temmuz 2002’de olmasının tesadüf sayılamayacağı vurgulandı.

         Mustafa Balbay’ın da günlüklerindeki ifadelerle birlikte bu delilleri sıralayan savcılık, sonuç olarak mütalaada şu tespitte bulundu: “Sanıklar Mehmet Haberal ve Sinan Aydın Aygün, Başbakan Bülent Ecevit’in dolayısıyla hükümetin görevini yapmasını kısmen ve tamamen engel olmak eylemlerini gerçekleştirmiş. Sanık Tuncer Kılınç da Ergenekon terör örgütünün siyaset ve siyasetçilere yön verilmesi, yönlendirilmesi kapsamında Demokratik Sol Parti’yi şekillendirme faaliyetlerini yürütmüştür.”

http://www.zaman.com.tr/gundem_ergenekon-ilk-darbeyi-bulent-ecevite-planlamis_2067384.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder